Liczymy, że zdecydowana większość Sopocian podejmie trud segregacji (…)

Aktualności Możliwość komentowania Liczymy, że zdecydowana większość Sopocian podejmie trud segregacji (…) została wyłączona
prezydent-Karnowski

zolty-maly   Cztery metry wody w ryczałcie

 

„Liczymy, że zdecydowana większość Sopocian podejmie trud segregacji (…).”

Jacek Karnowski, Prezydent Sopotu po spotkaniach konsultacyjnych z mieszkańcami

Prezydent przedstawiając blisko 2 tygodnie temu projekt nowej uchwały w sprawie naliczania opłat za śmieci w mieście (tzw. metodę mieszaną: wodno-ryczałtową), zapowiedział, że projekt ten podda szerokim konsultacjom z mieszkańcami.

W ciągu ostatnich 2 tygodni odbyło się 7 spotkań z mieszkańcami poszczególnych okręgów w Sopocie, spotkania na targowisku miejskim i w punkcie konsultacyjnym w Urzędzie. Mieszkańcy otrzymali do domów ulotkę z szczegółowym opisem nowej metody, na mieście pojawiły się plakaty i reklamy telewizyjne informujące o niej. Funkcjonuje już strona internetowa „Sopocianiesegregują”.

Prezydent Sopotu zebrał uwagi mieszkańców i wprowadził korektę do zaproponowanej metody, którą w formie projektu uchwały, złożył dziś w Biurze Rady, z wnioskiem do Przewodniczącego o zwołanie nadzwyczajnej Sesji Rady Miasta Sopotu.

Metoda Sopocka zakłada, że każde gospodarstwo w Sopocie zapłaci proporcjonalnie do ilości zużytej wody, nie mniej jednak niż 14 zł (ryczałt). W tym ryczałcie zawiera się zużycie do 4 m³ wody w gospodarstwie domowym. Za każdy kolejny rozpoczęty metr sześcienny wody naliczana będzie opłata za śmieci w wysokości 3,50 zł. Za śmieci niesegregowane opłaty będą o 50 proc. wyższe (zarówno ryczałt jak i opłata za metr sześć, wody – proporcjonalnie ryczałt: 21 zł i za każdy metr sześcienny wody odpowiednio cena za śmieci: 5,25 zł).

„Zaproponowałem ulgę w formie ryczałtu dla rodzin „trzy plus” – 30 złotych od gospodarstwa domowego. Warunkiem jednak jest segregacja śmieci. Chcemy utrzymać ewentualne dopłaty do osób samotnych, które Rada Miasta przyjęła na poprzedniej Sesji Rady Miasta.

Mieszkańcy zwrócili uwagę, że zawarte w ryczałcie 3 metry sześcienne wody to za mało. Dlatego wprowadziliśmy modyfikację, do 4 metrów. Liczymy, że zdecydowana większość Sopocian podejmie trud segregacji śmieci i uda nam się finansowo zamknąć system” – podkreśla Jacek Karnowski Prezydent Sopotu.

Przypominam, że liczona będzie woda użytkowa, a nie ta, która używana jest do podlewania ogródków.

Prezydent, wnioskował do Przewodniczącego Rady Miasta o zwołanie nadzwyczajnej sesji w przyszły piątek, 14 czerwca.